Ne Var Ne Yok

Haberler, Incelemeler, Notlar

Yeni Bir Oyun Dergisi: Fareler Oyunda

Yeni bir oyun kültürü dergisi, online olarak yayına başlamış. Fareler Oyunda adlı online dergi; oyunlara, tüm toplumsallığı ve tarihselliği içinde eleştiri getirmeyi, oyunlarla ilgili hikâyeler anlatmak gerektiğini düşünerek yola çıkmış. Dergiye emek verenler arasında; oyun dergiciliği dahil yayıncılığın birçok alanında çalışmış K. Mehmet Kentel, Yiğitcan Erdoğan ve Ezgi Keskinsoy’un yer aldığı derginin ilk sayısında farklı çehreleriyle ‘Oyun Mekânları’ masaya yatırılmış.  fareler oyunda

Giriş yazısında okurlarına şöyle seslenmiş dergiyi hazırlayanlar:
“Bu dergiyi, dünya üzerine, hayat üzerine düşünen insanların okumasını istiyoruz. Bu dergiyi, oyun oynayan insanların okumasını istiyoruz. Bu dergiyi, oyun üzerine düşünen insanların okumasını istiyoruz.”

Derginin ismi, “kediler uzaklaşınca, fareler oynayacak” (“when the cat’s away, mice will play”) diye giden İngilizce deyişten geliyormuş. Bu denklemde kediyi, iktidarın farklı suretlerinin bir temsilcisi olarak gören Fareler Oyunda ekibi, “kedilerin kolay kolay uzaklaşmayacağını, biz farelerin, kedilerle beraber, kedilere rağmen, kedilerden saklanarak, kedileri kandırarak, kedileri oynayarak oynamak zorunda olduğumuzu biliyoruz” diyorlar.

Fareler Oyunda ekibi, bir buçuk senelik blog macerasını sona erdirip, yoluna e-dergi olarak devam etmeye karar verdikten sonra, Mart 2013’te ilk sayısını çıkartmışlar. İki ayda bir yayınlanacak dergiye katkı verenlerin listesi şimdiden oldukça kalabalık ve bu yazarlar geniş bir yelpazeden geliyor, geniş bir konu ve mesele yelpazesine sesleniyorlar. Oyun Mekânlarını, gerek oyunların oynandığı, gerek de oyunlarda temsil edilen mekânlar olarak irdeleyen yazarlar, İstanbul’a, mimariye, sokağa, yola, tuvalete, ofise, eylem alanına, basketbol sahasına, tiyatro sahnesine, Portal’a, Omikron’a, World of Warcraft’a değiniyorlar.

Kapak konusu dışında ise 19. yüzyıl masasüstü oyunlarındaki emperyal temsillerden, cinsiyetçi/cinsiyetsiz oyuncaklara, Diplomacy’e, çocukluk oyunları hakkındaki hatıralara, ve Hotline: Miami, Braid, The End gibi güncel video oyunlarına kadar, farklı meseleleri farklı şekillerde ele alan birçok yazıyı bulabiliyorsunuz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: