Ne Var Ne Yok

Haberler, Incelemeler, Notlar

ERA-EDTA* 50.Yıl Kongresi, 18-21 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da yapılacak

image004ERA-EDTA* 50. yıl kongresi; 18-21 Mayıs 2013 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenleniyor. Nefroloji ve böbrek replasman terapisi üzerine Avrupa’da yapılan en büyük kongre olan bu toplantıya; Prof. Gültekin Süleymanlar başkanlık ediyor.
Nefroloji disiplininin önemi Avrupa’da ve ülkemizde göz ardı edilmektedir. Kronik Böbrek Hastalığı tanısı konanların sayısı giderek artmaktadır ve Kronik Böbrek Hastalığının artan insidansı ve prevelansı, sağlık hizmetleri ekonomileri açısından Avrupa ülkeleri için büyük bir sorun teşkil etmektedir. Türkiye’de, 2010 yılında 15.509 hasta böbrek replasman terapisine (diyaliz ya da transplantasyon) kabul edilmiştir. Bu rakam son derece yüksektir ve Türkiye’de son evre böbrek yetmezliğinin insidansı, örneğin Fransa ve İtalya’daki oranların neredeyse iki katıdır.
Türkiye’de Böbrek işlevini yerine koyma tedavisi (Renal Replasman Terapileri) için 1.15 milyar Euro harcanmaktadır. Ülkemizde 2010 yılında diyalize giren SDBH hastaları için sağlık bütçesinden yaklaşık 1.5 milyar USD harcandığı hesaplanmıştır.
Böbrek hastalıkları çocuklarda da göz ardı edilemez seviyededir. Her ne kadar 28 Avrupa ülkesinde yapılan araştırmaya göre çocuklar yetişkinlere göre 20 kez daha az sıklıkta böbrek hastalığına maruz kalsalar da Tekrarlayan İdrar Yolu Enfeksiyonları kız çocuklarının % 3-5 inde, erkek çocukların % 1inde kendini göstermekte ve tekrarlayan üriner enfeksiyonların (TÜE) kalıcı renal hasar riskini arttırması nedeni ile altta yatan risk faktörlerinin tesbit edilerek enfeksiyonların önlenmesi ve tedavisi çok önemlidir. İlk enfeksiyondan sonra kızların %60-80 ’ında, erkeklerin %30’unda bir yıl içinde Üriner Enfeksiyonun tekrarlama riski vardır .
Bir diğer önemli nokta da tuz kullanımı konusunda bilgilenmenin eksikliğidir. Günlük tuz tüketiminin günde 5-6 grama indirilmesi ile her yıl dünyada kalp krizi ve inmeye bağlı 2.5 milyon ölüm önlenebilir.Tuz alımının günde 3 gram azaltılması, dünyadaki yıllık sağlık harcamasını 10-24 milyar dolar azaltabilir.
Önleme stratejileri büyük önem taşımaktadır; böbrek hastalıklarındaki artış, yalnızca demografik eğilimlerin bir sonucu değildir, aynı zamanda kronik böbrek yetmezliğine yol açabilen diabetes mellitus ve yüksek tansiyonun artan insidansının da bir sonucudur. Önleme, sağlık giderleri ile yakından ilişkili olmasının yanı sıra, hastaların diyalize olan ihtiyaçlarının giderilmesini de sağlayacağı için oldukça büyük önem taşımaktadır. .
Kongre ile ilgili bilgilere ve programa BURAYA tıklayarak erişebilirsiniz.
* (Avrupa Böbrek Birliği ve Avrupa Diyaliz Transplantasyon Birliği)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: