Ne Var Ne Yok

Haberler, Incelemeler, Notlar

Direniş Oyunu özel sayısı, Fareler Oyunda ile yayında!

Bağımsız oyun kültürü dergisi Fareler Oyunda’nın oldukça gecikerek çıkan ikinci sayısı, direniş oyununu ve oyunlardaki direnişi farklı suretleriyle anlatıyor. İktidarın oynadığı, oynamaya çalıştığı oyunlar da bunun parçası elbette. “Büyük Oyun” komplo teorilerinden, oyun ve direniş arasındaki ‘tarihsiz’ ilişkiye; direniş için yapılan oyunlardan, direnişin ‘provası’ olduğu iddia edilenlere, oyun-direniş-hayat bağlamına dokunmaya çalışılmış bu özel sayıda. Game Developers Türkiye grubunun organize ettiği Gezi Game Jam’i (#GeziJam) dergide özel bir yer tutuyor. Direnişin oyunsu tarihini farklı yollardan tutan bu küçük oyunlara oyun basınındaki en büyük yerin Fareler Oyunda’da ayrıldığına emin olabilirsiniz. Fareler Oyunda #2

Bir başka önemli grup yazıda da,  siyasi/sosyolojik dilimize bir anda inen “Y jenerasyonunun” sokağa bakınca ne gördüğü kendileri tarafından anlatılıyor. Büyük büyük sosyologların “bunlar öyle farklı, böyle akıllı” diye haklarında atıp tuttukları bu insanlar için direnişin nasıl tahayyül edildiğini görmek, o sosyologlar için olmasa da, oyun dünyasını paylaşan insanlar için özellikle önemli. Belki bu sayede oyun ve hayat arasında kurulan yapay bağlardan da kurtulmak mümkün olur.

Ekibin ilk sayıda dilediği üzere, Fareler Oyunda oyun ve hayat üzerine düşünen birçok yeni isimden de katkı almış bu sayıda. Oyunlar hakkında başka bir dil kurma çabalarının git gide daha çok kişi tarafından paylaşıldığını görmek bütün ekibi heyecanlandırıyor. Bu sayının özel durumu sebebiyle ilgilerinin büyük çoğunluğununu dosya konusuna ayırmış olduklarını söyleseler de, İstanbul Efsaneleri: Lale Savaşçıları‘ndan Mass Effect‘e kadar çeşitli oyunların eleştirilerini dergide okuyabilirsiniz.

Bu sayıya konuk olan Berkant Akarcan’ın çok isabetle söylediği gibi, “bu daha ilk jeton, mücadeleye devam!”

Fareler Oyunda İkinci Sayı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on Ağustos 25, 2013 by in Dergi, Duyuru and tagged , , , , .
%d blogcu bunu beğendi: