Ne Var Ne Yok

Haberler, Incelemeler, Notlar

Zeki Göker Kültür Merkezi Kadıköy’de Açılıyor

Zeki Goker2006 yılında kaybettiğimiz değerli sanatçı Zeki Göker adına kurulan Kültür Merkezi, 22 Eylül pazar günü Kadıköy’de açılıyor. Çok sayıda sanatçının yer alacağı, semah gösterileri, şiir dinletileri ve sinevizyon gösterimlerinin yapılacağı açılış 18.00-21.30 saatleri arasında olacak.
1946 da İstanbul da doğan Zeki Göker; tiyatroya 1959 yılında Adana Belediyesi Çocuk Tiyatrosu’nda başladı. 1966 da Adana Şehir Tiyatrosu ile profesyonel oyunculuğa geçen Göker, Ceyhan Belediyesi Şehir Tiyatro’suyla devam eden macerası süresince Duvarların Ötesi, Ana Hanım Kız Hanım, Karaların Memedleri, Güneşte On Kişi, Cengiz Han’ın Bisikleti, Borusunu Öttüren, Bir Delinin Hatıra Defteri oyunlarını hem yönetti, hem oynadı. 1971 de Ankara Birlik Tiyatrosunu kuran usta sanatçı; Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Kara Düzen, Yeniden Doğarız Ölümlerde, Özgürlüğün Bedeli, Güneşin Katli, Teneke adlı oyunları yönetti ve oynadı. 1978 de Eti Sanat Merkezi’ni kurdu, 12 Elül 1980 darbesi sonrası tiyatrosu kapatılınca 2 yıl sahnelerden uzak kaldı. 1982 de Şölen Sanat Merkezi’ni kuran Göker, 1988 yılında Ankara Birlik Tiyatrosu’nu İstanbul’a taşıdı. Yeşilçam’da Tarık Akan ile ‘’Kimlik”, Halil Ergün ile ‘’Deniz Kızı”, Mahmut Hekimoğlu ile’’Evlerden Biri” adlı filmlerde rol aldı. 1992 de Koca Mustafa ‘daki Özlem Sineması’nı restore ettirdi ve ABT etkinliklerini burada sürdürdü. 1994 de Sultan Ahmet Cezaevi’ni kültür merkezine dönüştürmek için hazırladığı “Sultan Ahmet Şİmdi Özgür” projesiyle konserler, sanatsal yerli film gösterimleri, paneller, sergiler düzenlenmesini sağladı. Dönemin baskıcı yönetimini huzursuz eden bu etkinlikler polis tarafından yasaklandı ve salonları da mühürlendi. Salonsuz kalan sanatçı ve ABT kadrosu Avrupa turnelerine başladılar. 1997 de Aksaray’da ABT Sanat Evi’ni açarak yeniden izleyici ile buluşan sanatçı; Yılmaz Güney’in hayat hikayesinden oyunlaştırdığı ‘’Bir Güzel Çirkin Kral”, ‘’Karanlıkta Işık Damlaları”, ‘’Gurbet Kuşları”, ‘’Canavar Cafer Tiyatrocu” adlı eserleri yönetti ve oynadı.
2003 yılında, yakalandığı gırtlak kanseri nedeni ile ses telleri alınan sanatçı, 2006 yılında akciğer kanseri nedeniyle hayata veda etti.

Zeki Göker Kültür Merkezi
Adres: Caferağa Mah. Tellalzade sok (Antikacılar sokağı) No:30 Kadıköy
Tel: 0216-414 2697

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on Eylül 20, 2013 by in Duyuru, Etkinlik, Sinema, Tiyatro and tagged , .
%d blogcu bunu beğendi: