Ne Var Ne Yok

Haberler, Incelemeler, Notlar

Harald’a Mektup Sergisi

Konstantin Schmidt“Ebru’da en sevdiğim şey, renklerin birbirleri ile ilişkileri, birbirilerine alan verip almaları ve oluşan görseldeki boyaların birbirine değdiği veya beyaz kalan alanların, damar, dolayısıyla yaşam duygusu vermeleri” olduğunu söyleyen Konstantin A.Schmidt’in sergisi 27 Mart 2014 de sanatseverlerle buluşuyor.
Olanı kendi içinde derinleşerek mükemmelleştirme geleneğini, kötü bir kopyadan öte geliştiremeyen bir ebru zanaatkarı için bu tanım; ebru teknesi üzerine düşen ve en az yaptığı iş kadar, onu evrenselleştirebilecek, modern sanatın doğduğu iklimde de tartılır kılabilecek bir ışık hüzmesidir. Tekrarlanan imgeler, tükenmiş keşfetme heyecanı, kopyalamanın bıkkınlığı, bu ışıkla bir yeniden gönül gözüyle görmeye, varlıkla onun kutsal karşılığı arasındaki meditatif seyredalış hallerini etkin bir algılamaya dönüştürmeye yarayabilir.  Sergi afisi
Konstantin renklerin birbirleriyle ilişkisinde veya beyaz alanlarda yaşama dair izler bulurken, aynı zamanda imgelerle düşünmenin olmayanı olana dönüştüren gücüne, bu tasavvurun ruha beden katarak, onu gerçek gibi algılanabilir kılacağına, veya tersine de vurgu yapar.
Ebru zanaatkarının eserinde, ona can veren ilahi bir boyutun gizlendiği varsayımı ile sanatçımızın algıladığı, yaşam duygusunun örtüşüyor olması bize, bir geleneksel kültür pratiği olarak ebruya, onu yeniden keşfetmek için bakma fırsatı sunuyor.
Konstantin‘in asıl yaptığı ise bizi, bakarken yeniden keşfetmekten, bakan gözü değiştirmekten çok daha öte, başka bir algılamaya davettir. O, masal girişlerini anımsatan bir var bir yok çağrışımlı kurgularıyla, farklı tarihsel belleklerden beslenen kendi modernlik sonrası yurtsuzluğunu, dünyamıza dağılan parçalanmışlığını katman katman ve eşzamanlı bir görsellikle yeniden yaratırken; bizi gelneksel estetik değerlerimizi, dünyamızı ören sanal ağlarla transkültürel birlikteliklerin melezleştirdiği bilincimizde yeniden tartmamıza yol açacak alanlara çağırmaktadır.
Harald’a Mektup Sergisi; 27 Mart-30 Nisan 2014 tarihleri arasında haftaiçi 14.00-18.00 arasında, Paarla City Solutions’da gezilebilir. Adres: Abdi İpekçi Cad. Pekin Kök Apt. No: 23 Kat: 3 Nişantaşı

Reklamlar

One comment on “Harald’a Mektup Sergisi

  1. Geri bildirim: ART & LIGHT | PAARLA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on Mart 17, 2014 by in Duyuru, Etkinlik, Sanat, Sergi, Tasarım and tagged , , .
%d blogcu bunu beğendi: