Ne Var Ne Yok

Haberler, Incelemeler, Notlar

Bel ve Boyun Fıtığı Tedavisinde Cihaza Bağlı Tedavi Yöntemi

Fizyorem fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi uzmanı, Prof. Dr.Gülçin Gülşen, boyun ve bel fıtığı tedavisinde cihaza bağlı tedavi yöntemini geçtiğimiz günlerde basın ile paylaştı;  Prof_dr_gulcin_gulsen

Boyun ve Bel fıtığı ile ilgili sorun yaşayanlar gittikçe çoğalır gibi, bir şeyleri yanlış mı yapıyoruz, yoksa her beli ağrıyan kendine bel fıtığı teşhisi mi koyuyor, uzmanından dinleyelim. Bel ve boyun fıtığı nedir? Nasıl oluşur?

Boyun ve bel fıtığı , omurganın boyun ve bel bölgesindeki omurların arasındaki disk denilen kıkırdak yapının dışarı doğru taşması ve omurilik veya kol ve bacaklara giden sinirlere bası yapmasıdır. Boyunda 7 adet,bel bölgesinde ise 5 adet omur bulunmaktadır. Omurların arasında bulunan ve disk adı verilen kıkırdakların içerdiği su oranı yaşın ilerlemesiyle birlikte azalmaya başlar. Buna disklerdeki beslenme bozukluğu ve kimyasal değişiklikler de eşlik eder. Disk zamanla elastikiyetini kaybederek kuvveti aktarma ve kuvveti çevre dokularda dengeli bir şekilde yayma görevini yapamamaya başlar. Hasarlanan disk üzerine aşırı yük binmesi sonucunda diskin içindeki yumuşak kısım etrafındaki kapsülü kolayca yırtarak dışarıya doğru çıkar ve bel fıtığı oluşur. Bu yük binmesi, ani öne eğilme veya ters bir hareket,uzun süreli oturmak ya da öksürerek omurilik basıncını arttırmak gibi önemsenmeyecek bir şekilde de olabilir.Mutlaka ağır kaldırma ya da travma olmasına gerek yoktur. Genetik olarak bazı kişilerde disk yapıdaki dejenerasyon daha erken yaşlarda başlayabilmekte, dolayısıyla daha kolay bel fıtığına yakalanmaktadırlar.

Boyun ve Bel fıtığı kimlerde daha sık görülür?

Boyun ve bel fıtıkları, uzun süre aynı pozisyonda oturan ya da ayakta duran, masabaşı çalışan,ağır kaldıran ve boyun ve bele yük bindiren ters hareketleri yapan kişilerde daha sık görülmektedir.
Sürekli titreşim alan ve uzun süreli oturan şoför,pilot, uzun süreli ayakta duran öğretmen,garson,eczacı gibi meslek sahipleri, ağır işlerde çalışanlar,yoğun stresli işler,halter ve ani boyun- bel hareketleri ile yapılan basketbol,voleybol gibi sporlar risk faktörü oluşturmaktadır. Sigara içilmesi, de diskin beslenmesini bozarak fıtık görülme riskini arttırmaktadır.

Boyun ve bel fıtığı belirtileri neler olabilir?

Boyun ve belde ağrı ve hareket kısıtlılıkları,tek veya her iki kol veya bacağa yayılabilen ağrılar, kollarda,bacak ve ayaklarda uyuşma,karıncalanmalar,güçsüzlükler, idrar ve gaita kaçırma, cinsel problemler görülebilir

Boyun ve Bel fıtığının tedavisi var mıdır? Ameliyat hangi aşamaya kadar yapılmamalıdır ?

Boyun ve bel fıtığının tedavisi kişinin yaşı, yaşam şekli,vücüt yapısı, omurga şekli,kas gücü, fıtığın yeri,aşaması ve klinik bulgulara göre değişmektedir.
Tedavide başlangıç döneminde ilaçlar ve istirahat ( 2-7 gün ) ile fıtığın ilerlemesi engellenebilirse,günlük yaşamda beli koruma önerileri ve boyun / bel kaslarını güçlendirme egzersizlerine geçilir.
Boyun ve bel fıtıklarında bası başlamışsa fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri uygulanır. Tedavide esas;daralan omurga aralığını açarak,diski rahatlatmak ve taşmayı engellemek,basıyı ortadan kaldırmaktır.Oluşan kas spazmı ve kısalan kasları uzatmakta önemlidir.
Fizik tedavide kullanılan elektroterapi uygulamaları etkin traksiyon olmaksızın fıtığı tedavi edemezler.Fıtık sonucu oluşan kas kasılmasını ve hasarlı dokuda doku iyileşmesini sağlayabilirler. Omurga aralığını genişletmeden etkin tedavi olmaz.Bu da ancak başarılı spinal traksiyonla sağlanabilir.
Ameliyat gereken durumlar; kol veya bacaklarda,ayaklarda ilerleyen güç kaybı, kaslarda zayıflama, idrar ve gaita tutamama varsa veya MR filmlerinde diskten bir parça koptuğu tespit edilirse çözüm cerrahi müdahaledir.

DRX 9000 cihazı ile tedavi nedir? Fıtık tedavisindeki yeri nasıldır?   unnamed

NASA uzay araştırmalarında , astronotların uzay yolculuklarında yerçekimsiz ortamda bel ağrılarının geçtiğini ve disk aralıklarının genişlediğini gözlenmesi üzerine bu düşünceden yola çıkılarak DRX-9000 cihazı geliştirilmiştir.DRX 9000 FDA ve CE belgelerine sahiptir. Cihaz Amerika başta olmak üzere dünyada 12 ülkede kullanılmaktadır. Mayo klinik, John Hopkins hastanesi, Arizona bel hastalıkları hastanesi,Stanford hastanesi gibi) DRX-9000 sisteminde ise , logaritmik bir eğriyle çektiğinden vücudun koruma mekanizmaları uyarılmaz ve disklerin içinde , omurların arasında etkili bir negatif basınç oluşur. DRX 9000 Spinal dekompresyon sistemi, etkilenen,daralan disk aralığını, üst ve alttaki omurun arasını genişleterek açmak suretiyle etkisini gösterir.Omurların arasındaki mesafe genişleyince oluşan negatif basınç vakum etkisi oluşturarak ,dışarı taşan diskin içeri girebilmesini sağlar. Disk içindeki sıvı ,oksijen ve besleyici maddeler doku hasarının iyileşmesini gerçekleştirir. Klasik traksiyon yöntemlerinde tüm omurga aynı yükle çekilirken,DRX 9000 sisteminde hangi aralıkta hastalık var ise o aralığa ,ne kadar çekim gücü uygulanması gerekiyorsa o uygulanır,dolayısıyla diğer aralıklara zarar verme riski olmaz. Diğer traksiyon cihazlarında vücudun koruyucu mekanizmaları devreye girdiğinden adeleler kasılır.Bu da etkili bir çekme yaratmadığı gibi ağrılara yol açabilir.

Hangi hastaları tedaviye almıyorsunuz?

Sekestre bel fıtıkları( omurilik kanalına parça düşmesi ),Bel omurgasındaki kırıklar , şiddetli kemik erimesi , omurga tümörleri, omurgada iltihabi hastalık,hamileler tedaviye alınamazlar.

Seans sayısı, seans süresi nasıl belirleniyor?

Tedavi hastaya ve hastalığın aşamasına göre 10 ile 20 seans arasında değişebilmektedir.
Hastaya ve hastalığa özgü program tedavide başarının en önemli noktasıdır.
Toplam tedavi 1 saattir. Tedavinin ilk 2 haftası haftada 5’er seans , 2.ve 3. haftası haftada 3’er seans , son 2 hafta haftada 2’şer seans olmak üzere uygulanmaktadır. Hastalar sürekli kontrol altındadır ve 5 seansta bir hekim tarafından değerlendirme yapılmaktadır.

Tedavide başarı oranı nedir?

Hastalığın aşamasına göre ; klinik çalışmalarda % 95 lere varan iyileşme oranları görülmektedir.
Ameliyatlık dönemdeki bel ve boyun fıtıklı hastalarda yapılan çalışmalarda % 86 başarı oranı saptanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: