Ne Var Ne Yok

Haberler, Incelemeler, Notlar

#istanbulmodern Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Amerika

İstanbul Modern’in ABD’nin önemli sanat müzelerinden profesyonelleri ağırladığı Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Amerika programında ekim ve kasım aylarında Walker Sanat Merkezi’nin Yeni Medya İnisiyatifleri Direktörü Robin Dowden, Whitney Amerikan Sanatı Müzesi Alice Pratt Brown Direktörü Adam D. Weinberg ve New Museum Yardımcı Direktörü Karen Wong ile New Museum NEW INC Direktörü Julia Kaganskiy konuk olacaklar. Walker Art Center

Türkiye’deki ABD Temsilciliği işbirliğiyle düzenlenen Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Amerika dizisinde, SFMOMA, Guggenheim Müzesi, Metropolitan Müzesi, Museum of the Moving Image, MoMA, Hirshhorn Müzesi ve Heykel Bahçesi ve Getty Araştırma Enstitüsü gibi müzelerden gelen profesyoneller; pazarlama, eğitim, dijital medya, mimarlık ve ziyaretçi deneyimi gibi çeşitli konu başlıklarını ele aldı. Kasım 2012’den bu yana çağdaş müzeciliğin ve geniş anlamda müze deneyiminin ayrıntılı biçimde ele alındığı bir iletişim platformu yaratan konuşma dizisi Walker Sanat Merkezi, Whitney Amerikan Sanatı Müzesi ve New Museum’un katılımıyla sona erecek.

1 Ekim Çarşamba saat 19.00’da Walker Sanat Merkezi’nin Yeni Medya İnisiyatifleri Direktörü Robin Dowden, Sınırları Aşmak başlıklı konuşmayla Walker Sanat Merkezi programının tarihini, müzenin dijital stratejisi üzerinden anlatacak.

21 Ekim Salı saat 19.00’da Whitney Amerikan Sanatı Müzesi Alice Pratt Brown Direktörü Adam D. Weinberg, Renzo Piano tarafından tasarlanan ve 2015 bahar aylarında açılması planlanan Whitney Amerikan Sanatı Müzesi’nin18.500 metrekarelik yeni binasıyla ilgili planları paylaşacak.

27 Kasım Perşembe saat 19.00’da ise New Museum Yardımcı Direktörü Karen Wong ile New Museum NEW INC Direktörü Julia Kaganskiy, bir deney merkezi olarak faaliyet gösteren New Museum’un IDEAS CITY ve NEW INC. gibi benzersiz girişimlerinin vizyon ve süreçlerini aktaracak.

Kasım 2012’den bu yana San Francisco Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi New York, Metropolitan Müzesi, New York Modern Sanat Müzesi ve Museum of the Moving Image gibi müzelerin direktör, küratör ve departman yöneticilerinin ağırlandığı, Türkiye’deki ABD Temsilciliği işbirliğiyle düzenlenen Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Amerika başlıklı konuşma dizisi, çağdaş müzeciliğin ve geniş anlamda müze deneyiminin ayrıntılı biçimde ele alındığı bir iletişim platformu yaratıyor.

Etkinlikler ücretsizdir. Konuşma dili İngilizcedir. Simultane çeviri yapılacaktır. Katılım için rezervasyon gereklidir. Bilgi ve rezervasyon: etkinlik@istanbulmodern.org

MÜZELER KONUŞUYOR: Sınırları Aşmak – Walker Sanat Merkezi’nin Yeni Medya İnisiyatifleri
Robin Dowden, Yeni Medya İnisiyatifleri Direktörü, Walker Sanat Merkezi
1 Ekim Çarşamba, 2014. 19.00

Yeni Medya İnisiyatifleri Direktörü Robin Dowden, Walker Sanat Merkezi programının tarihini, müzenin mevcut dijital stratejisi üzerinden anlatacak. Dowden konuşmasında müzelerdeki yeni medya inisiyatifleriyle ilgili iki temel soru üzerinde duracak: Geleceğin dijital müzesi olmak ne anlama geliyor? Sanal müze; fiziki mekanı ziyarete teşvik, programların bağlamını aktarma, yeni takipçiler kazanma ve markayı dijital dünyada tanıtma gibi farklı farklı amaçlara nasıl hizmet eder?

1927’de kurulan Walker Sanat Merkezi, çok disiplinli sanat kurumları arasında uluslararası çapta öncü bir model konumunda. Bir güncel sanat merkezi olarak sunduğu son derece önemli görsel sanatlar, performans sanatları ve medya sanatları programlarının geniş alana hitap ettiği ve sahip olduğu önemin dünya çapında kabul edildiği Walker Sanat Merkezi, izleyici katılımında yenilikçi yaklaşımlarıyla aynı zamanda ulusal çapta lider özelliği taşıyan bir sanat kurumu.

MÜZELER KONUŞUYOR: Whitney Amerikan Sanatı Müzesi’nin Yeni Bina Projesi
Adam D. Weinberg, Alice Pratt Brown Direktörü, Whitney Amerikan Sanatı Müzesi
21 Ekim Salı, 2014. 19.00

Adam D. Weinberg, Alice Pratt Brown Direktörü olarak görev yaptığı Whitney Amerikan Sanatı Müzesi’nin, Renzo Piano tarafından tasarlanmış ve 2015 yılı bahar aylarında açılması planlanan yaklaşık 18.500 metrekarelik yeni binasıyla ilgili planları paylaşacak. Weinberg, ufuk açıcı koleksiyon ve program çalışmalarıyla geçen 80 yıllık görkemli tarihinden hareketle Whitney Müzesi’nin geleceği üzerine konuşacak. Müze, esnek birçok sergi ve program alanıyla birlikte, eğitim ve araştırma çalışmalarına tahsis edilmiş bölümler içeren çarpıcı yeni mekanında, ana misyonunu her zamankinden farklı bir şekilde icra edecek. Çığır açıcı sergi faaliyetlerine ek olarak, modern ve güncel Amerikan sanatına ilişkin emsalsiz koleksiyonu ilk kez bu denli kapsamlı bir şekilde gözler önüne serecek.

Whitney Amerikan Sanatı Müzesi, heykeltıraş Gertrude Vanderbilt Whitney tarafından, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan ve yapıtlarını çok zor şartlar altında sergilemeye ve satmaya çalışan Amerikalı sanatçıların yararına kuruldu. Bu sanatçıların karşı karşıya kaldığı zorlukları gören Whitney, sanatçıların yapıtlarını satın alarak sergilemeye başladı ve 1907’den 1942’deki ölümüne kadar Amerikan sanatının en önde gelen hamisi oldu. Whitney, 1914’te New York şehrinin Greenwich Village semtinde kurduğu Whitney Stüdyosu’nda geleneksel sanat akademileri tarafından çalışmaları göz ardı edilen, halen hayattaki Amerikalı sanatçıların sergilerini düzenledi. Whitney Amerikan Sanatı Müzesi ise 1930’da kuruldu ve 1931’de Greenwich Village’da, 8. Sokağın batı tarafında kuruldu. Müze 1954’te 54. Sokağın batı tarafındaki genişletilmiş mekânına kavuştu. 1963’te bu binaya da sığamayan müze, Madison Caddesi 75. Sokaktaki günümüzdeki mekânına geçti. Marcel Breuer tarafından tasarlanan bu yapı, 1966 yılında açıldı. 2011’de ise aşağı Manhattan’ın Meatpacking semtinde Whitney Müzesi’nin yeni binasının temeli atıldı. Bu yeni bina, müzenin Sekizinci Sokaktaki ilk mekânından sadece birkaç blok ötededir.

h-KAREN-WONG-320x320MÜZELER KONUŞUYOR: Çağdaş Sanat Müzelerinde Programasyon
Ortak Konuşma: Karen Wong, Yardımcı Direktör, New Museum ve Julia Kaganskiy, NEW INC Direktörü, New Museum
27 Kasım Perşembe 2014, 19.00

1977’de kurulan New Museum dünyanın dört bir yanında yaşayan sanatçılara odaklanan bir sergi, bilgi ve belge merkezi. Hudson Sokağı’ndaki tek odalı bir ofiste kurulan ve 2007 yılında Bowery’ye, SANAA tarafından tasarlanmış müstakil binasına taşınan New Museum bir deney merkezi olarak faaliyet göstermeyi sürdürüyor. Uzun yıllardır fikir, program ve sanat yapıtı üretmekte olan müze, IDEAS CITY ve NEW INC. gibi başarılı girişimlere imza attı.

Müze Yardımcı Direktörü Karen Wong ile New Museum NEW INC Direktörü Julia Kaganskiy bu benzersiz girişimlerin vizyon ve süreçlerini paylaşacaklar. New York merkezli bienal festivali IDEAS CITY kapsamında, konferans ve atölyelerle birlikte, Bowery civarında gerçekleştirilen ve fikir alışverişi, çözüm önerileri ve yaratma ortamı sağlayan forumlardan oluşan bir Sokak Festivali de bulunuyor. Dünyanın başlıca şehirlerinde düzenlenen Küresel IDEAS CITY Konferansları’nda, bulunulan şehrin kendine has özelliklerine ve küresel şehircilik bağlamındaki konumuna odaklanılıyor. Müzenin ilk platform projesi NEW INC; sanat, teknoloji ve tasarım alanlarında yaratıcı uygulamalar yapan kişileri desteklemek üzere tasarlanmış bir ortak atölye ve profesyonel gelişim programı.

Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Amerika

İstanbul Modern’in yeni konuşma dizisi, ABD’den önemli müze profesyonellerini İstanbul izleyicisiyle düzenli olarak buluşturuyor. Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Amerika, çağdaş müzeciliğin ve geniş anlamda müze deneyiminin ayrıntılı biçimde ele alınacağı yeni bir iletişim platformu olmayı hedefliyor. ABD’deki müzeciliğin geçmişi ve sanat kurumları günümüzün müze uygulamaları üzerinde iz bırakarak tüm dünyadaki kültürel kurumların işleyişini etkiledi. ABD’nin önde gelen müzelerinin direktör, küratör ve departman yöneticilerinin bilgi ve deneyimlerini paylaşmaları için İstanbul’a davet edilmesi bu bakımdan önem taşıyor. Konuşmalar, müze yönetimi, küratöryel pratikler, koleksiyonlar ve arşivler, izleyici oluşturma ve halkla ilişkiler, eğitim ve sosyal programlar, etkinlik programları, yerel ve küresel pazarlama ve iletişim stratejileri, yeni teknolojiler, müze mimarisi ve müze iç alanlarının yeniden tanımlanması gibi temel konulara odaklanıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: