Ne Var Ne Yok

Haberler, Incelemeler, Notlar

Çocuklar İçin Sanat Atölyeleri İstanbul Modern’de

Buyulu Gezegenler (1)

İstanbul Modern, 7-12 yaş grubundaki çocuklar için, okulların yarıyıl tatilinde olduğu 26 Ocak – 6 Şubat 2015 tarihleri arasında sanatla dolu, eğlenceli bir program hazırladı. Her gün farklı bir etkinliğin düzenlendiği 7-12 yaş grubu için Yarı Yıl Sanat Atölyeleri’nde çocuklar resim, heykel, yerleştirme, tasarım, mimari gibi disiplinleri içeren uygulamalar yapıyor.

Yarıyıl tatili boyunca çocuklara, sabah ve öğleden sonraları için iki program seçeneği sunuluyor. Haftanın her günü, farklı bir program uygulanıyor. Çocuklar iki saat süren programlarda sanat eserlerini inceliyor ve atölye uygulaması gerçekleştiriyor. Müzenin kapalı olduğu pazartesi günleri hariç hafta içi uygulanan programlarda sergi turu yer alıyor. Pazartesi programları ise odaklanılan konularla ilişkili filmlerin kısa gösterimlerini içeriyor.

Hafta içi her gün saat 10.00-12.00 saatleri arasında düzenlenen sabah atölyelerinde, pazartesi günleri “Büyülü Gezegenler”, salı günleri “Örgü Mekanlar”, çarşamba günleri “Çağrışım Albümü”, perşembe günleri “Gizemli Gölgeler”ve cuma günleri “Takı Tasarımı” başlıklı programlar düzenleniyor. Çocuklar bu atölye çalışmalarında evrenin derinliklerindeki cisimlerden yola çıkarak maketler hazırlıyor, onlara ayrılan bir mekanda yerleştirmeler yapıyor, duyular arası aktarımlarla albüm kapakları tasarlıyor, nesnelerin gölgelerinden yola çıkarak resimler çiziyor ve takılar üretiyor.

Hafta içi her gün saat 13.00-15.00 saatleri arasında düzenlenen öğleden sonra atölyelerinde pazartesi günleri “Kostüm Tasarımı”, salı günleri “Renkli Motifler”, çarşamba günleri “Hayalimdeki Müze”, perşembe günleri “Şapka Tasarım Atölyesi”, cuma günleri “Köpük Kent” başlıklı programlar düzenleniyor. Çocuklar bu atölye çalışmalarında kostümler hazırlıyor, motifler üretiyor, müzeler tasarlıyor, şapka formları geliştiriyor ve kent maketleri hazırlıyor.

Programlar hakkında ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için: 0212 334 73 52 numaralı telefonu arayabilir,
Online kayıt için http://www.istanbulmodern.org/ adresine tıklayabilirsiniz.

SABAH ATÖLYELERİ / 10.00 – 12.00
BÜYÜLÜ GEZEGENLER
Pazartesi günleri düzenlenir
Doku ve form kavramlarına odaklanan program, güneş sistemindeki sekiz gezegenin sanat çalışmaları ile temsil edilmesini içeriyor. Belgesel film ve fantastik film kategorisinden kısa gösterimler ile başlayan uygulamada çocuklar, seçtikleri gezegenleri formu, dokusu, içinde yaşayan hayali varlıkları ve diğer özellikleriyle maketlere dönüştürüyor. Atölye çalışması gezegenlerin, tavandan sarkan iplere asılarak güneş sisteminin canlandırılması ile tamamlanıyor.

ÖRGÜ MEKANLAR
Salı günleri düzenlenir
Bu atölye çalışması resim, heykel ve yerleştirme sanatının ortak kavramlarının ve temel farklılıklarının çözümlenmesine odaklanıyor. Program bir müze uzmanının çocuklarla sergi alanlarında gerçekleştirdikleri incelemelerle başlıyor. Atölye uygulamasında çocuklar bir resim, bir de heykel çalışması yapıp kendi çalışmalarını yorumluyorlar. Programın son aşaması çocukların renkli iplerle, onlara ayrılan bir mekanda, bu mekanın anlamını ve kullanımını değiştirecekleri kolektif bir yerleştirme çalışması gerçekleştirmeleri ile tamamlanıyor.

ÇAĞRIŞIM ALBÜMÜ
Çarşamba günleri düzenlenir
Sanatta duyu aktarımına ve çağrışım yönteminin kullanımına odaklanan program, bir müze uzmanı ile gerçekleştirilen sergi gezisi ile başlıyor. Serkan Özkaya’nın havada asılı duran piyanosundan işitsel çağrışımlar yakaladıktan sonra Burhan Uygur’un “Kapı” adlı eserinin arkasındaki sesleri dinleyen çocuklar, atölye çalışmasında çeşitli klasik müzik bestelerini dinlerken mürekkep ile desen çalışmaları gerçekleştiriyor. Programın sonunda sevdikleri bir müzik albümüne kendi kapaklarını hazırlayarak atölyeden ayrılıyorlar.

GİZEMLİ NESNELER
Perşembe günleri düzenlenir
Program, çağdaş sanatçı Handan Börüteçene’nin İstanbul Modern’de sergilenen sanat çalışması “Bana Kendini Getir”den esinlenilerek tasarlandı. Programın ilk adımında çocuklar; sanat atölyesinde, Börüteçene’nin sanat çalışmasında kullandığı nesnelere benzer nesnelerin izdüşümlerinden oluşan bir çizim çalışması gerçekleştiriyor. İkinci adımda ise bu nesneler çocukların yaratacakları bir masalda hayat buluyor. Çizim ve masal tasarımını içeren atölye çalışmasının ardından program, çocukların bir müze uzmanı ile odaklanılan sanat eserini incelemeleri ile tamamlanıyor.

TAKI TASARIMI
Cuma günleri düzenlenir
Programda çocuklar İstanbul Modern’in koleksiyonunda yer alan sanat çalışmalarından yola çıkarak bu çalışmalarda kullanılan formlarla küçük objeler ve desenler üretiyor. Yaratılarını küpelere, kolyelere, yaka iğnelerine ve daha birçok farklı formdaki takılara dönüştürüyorlar.

ÖĞLEDEN SONRA ATÖLYELERİ /13.00-15.00

KOSTÜM TASARIMI
Pazartesi günleri düzenlenir
Bu atölyede çocuklar; renklerle, lekelerle ve farklı sanat malzemeleriyle çalışarak hayal güçlerinin sınırlarını zorluyor, bugünün ve geleceğin kostümlerini tasarlıyor. Atölye çalışması moda tasarımı alanından bazı videoların görüntülerini ve fantastik filmlerden kısa gösterimleri içeren bir sunum ile başlıyor. Programın uygulama aşamasında ise çocuklar ikili ekipler oluşturarak ortak fikirler geliştirip kağıttan kostümlerini tamamlıyor.

RENKLİ MOTİFLER
Salı günleri düzenlenir
Sanatçı Ekrem Yalçındağ’ın “Kontrastlar” adlı, müzede sergilenen sanat çalışmasına odaklanan programda, çocuklar ilk olarak sanatçının eserini müzenin sergi salonunda inceliyor. Ardından atölyede şekiller tasarlayıp, kağıt yüzeyinde çoğaltarak düzenliyorlar. Sulu boya, pastel boya ve guaj boyanın kullanıldığı bu atölye çalışmasında çocuklar teknikleri karıştırarak motifli kompozisyonlarını tamamlıyorlar.

HAYALİMDEKİ MÜZE
Çarşamba günleri düzenlenir
Program müze kavramını ele alan bir söyleşi ile başlıyor. Ardından çocuklar İstanbul Modern’in kullanım alanlarını, koleksiyonunu, müzecilik alanındaki faaliyetlerini inceledikleri kısa bir müze gezisi gerçekleştiriyor. Atölye çalışmasında çocuklar, özel hazırlanmış bir maket üzerinde hayali koleksiyonlarıyla yeniden yorumladıkları bir İstanbul Modern kuruyor.

ŞAPKA TASARIM ATÖLYESİ
Perşembe günleri düzenlenir
Program bir müze uzmanı ile müzenin sergi salonlarında sanat yapıtlarının incelenmesi ve sanat eserlerinin karşısında gerçekleştirilen desen çalışmaları ile başlıyor. Çocuklar atölye çalışmasında ilk olarak, kağıt ve renkli kartondan şapka tasarımları üretiyor. İkinci aşama ise müze gezisinde onları en çok etkileyen eserlerden yola çıkarak keçelerle imgeler hazırlayıp bu parçaları şapka tasarımlarına yerleştirmeleri ile tamamlanıyor.

KÖPÜK KENT
Cuma günleri düzenlenir
Çocuklar bu atölyede kendileri için özel hazırlanmış geometrik biçimleri bir araya getirip boyayarak oyun alanlarıyla dolu bir kent maketi yaratıyor. Çalışma, çocuklarda kent kavramını geliştirmeyi ve çevre bilincini güçlendirmeyi amaçlıyor. Programın sonunda bir müze uzmanı ile gerçekleştirilen sergi gezisinde çocuklar kent manzaralarını içeren sanat çalışmalarını yorumluyor.

7-12 yaş grubu için Yarı Yıl Sanat Atölyeleri programına BURAYA tıklayarak erişebilirsiniz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: