Ne Var Ne Yok

Haberler, Incelemeler, Notlar

Arayış, Ressam Birce Yıldız Sergisi

sergi

Sonsuz bir mekanda hareket halindeki enerjiden cisimleşmeye dönen bir serüven…. Bir Arayış…

Ressam Birce Yıldız Soyut ekspresyonist olarak tanımlanabilen çalışmalarında; evrenin oluşumu, düzeni, yapısı gibi kavramları irdeliyor ve etrafımızda gördüğümüz maddeler dünyası ile tinsel boyut arasındaki ilişkiyi araştırıyor. Çevremizde gördüğümüz tüm formların özde akışkan ve değişken enerji yumaklarından oluştuğunu, sürekli hareket halinde olduğunu ve tinsel bir düzenin yansımaları olduğunu düşünmekte.

Ressam; “Enerji parçalarının havada hızla hareket ve akış halinde olduğunu, dalgalandığını hayal ediyorum.” diyerek devam ediyor “Enerjinin belli bir hareketle dönerek formlara, cisimlere, maddeye, suya, havaya dönüştüğünü düşünüyorum ve resimlerimde de bu hareketleri yakalamaya, biçimlendirmeye çalışıyorum. Sanki hareketin anlık bir görüntüsünü yakalıyorum ve donduruyorum.”

Maddenin özü, Hareket, Değişkenlik, Akışkanlık, Oluşum, Evren, Düzeninin Oluşumu, Doğada Tekrarlanan Formlar, Döngü gibi kavramlar Birce Yıldız’ın resimlerinin genel problematiğidir. 2008 yılında Ziraat Bankası tünel Sanat Galerisindeki kişisel sergisiyle başlayan “Evren Üzerine Doğaçlamalar” serisi, 2010 yılında “Mistik Doğaçlamalar” adını verdiği sergisinde şekillenerek, “Arayış” temasını verdiği yeni kişisel sergisiyle, yeni yorumlarla olgunlaşıyor.

“Evren sürekli oluşum halindedir. Mekanın, nesnelerin, zamanın, tinin birlikte vuku bulduğu bir gerçeklik yaratır bizlere. Ve Bizler, evrenin sadece anlık yansımalarını yaşarız. Etrafımızda gördüğümüz herşey bizim şu anki gerçekliğimizi yaratır. Sürekli bir döngü içinde tekrar dağılır ve biçimlenir.”

Sergi, 6 Haziran 2015 – 16 Haziran 2015 tarihleri arasında Teşvikiye Niş Art Gallery de gezilebilir.
Adres: Fırın Sok. No:11/A Teşvikiye İstanbul

Birce Yıldız Biyografi

1979 yılında İstanbul’da doğdu. 1998 yılında İtalyan Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümüne girdi. 2003 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümünde Yüksek Lisans programına girdi. 2006’da “Soyut Resmin Düşünsel Dayanakları” adlı tez çalışması ile mezun oldu. Halen resim çalışmalarına İstanbul’da kendi atölyesinde devam etmektedir. Yurtiçi ve yurdışında çeşitli koleksiyonlarda çalışmaları bulunmaktadır.
Ressam hakkında detaylı bilgi için BURAYA tıklayınız

Reklamlar

One comment on “Arayış, Ressam Birce Yıldız Sergisi

  1. testinginwnc
    Kasım 28, 2015

    Reblogged this on If it ain't broke….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on Haziran 5, 2015 by in Duyuru, Resim, Sanat, Sergi and tagged , , , .
%d blogcu bunu beğendi: