Ne Var Ne Yok

Haberler, Incelemeler, Notlar

Ömür Boyu Öğrenci Çizgi Karakter: Maskeli Sürahiii

kurdelakoleksiyonu1

Maske, kukla ve kostüm üzerine uzun yıllar çalışmalar yapan Afife Jale ödüllü tasarımcı Candan Seda Balaban; tiyatro alanında maske ve kılık değiştirmek üzerine birikimlerini, özdeneyimleri ile harmanlayarak bir çizgi karakter yaratmaya karar vermiş. Sanatçının Maskeli Sürahiii adını verdiği bu karakter zamanla kendi hikayelerini anlatmaya başlamış.

Kılıktan kılığa girerek bu hayatta olup biteni anlamaya çalışan Maskeli Sürahiii; iki kulak bir kostümle kedi olamayacağını bilse de, şeklen değişmenin ruhu anlatacağına inanıyor. Bu kılık değiştirme deneyimi sayesinde ömür boyu öğrenci kalabilmenin güzelliğini farkederek, her deneyimini yeni bir kurdele ile kutlamaya karar veriyor. Daha doğarken saçında olan kırmızı kurdelesi da dahil belki de şimdiden dünyanın en özel kurdele koleksiyonuna sahip.

Maskeli Sürahiii artık tasarımcısının el boyaması çizimleriyle tişörtler, çantalar ve aksesuarlar üzerinde hayat bulmaya, sohbetlerini paylaşacak dostlar aramaya başlamış. Çizeri ve hikayeci annesi Candan Seda Balaban ile stylingini yapan teyzesi Sinem Öcalır’ın sunumları sayesinde hem çocukların, hem de yetişkinlerin ilgisini çeken sevimli kahraman, Facebook ve Instagram hesaplarından da sevenleri ile buluşuyor.

https://www.facebook.com/maskelisurahi
https://instagram.com/maskelisurahiii

Candan Seda Balaban Kimdir?
1971 doğumlu, Candan Seda Balaban, eczacılığı 1999 senesinde bırakıp hayallerinin peşinden giderek kukla ve maske tasarımı ile uğraşmaya başlamıştır. 2004 senesinde kendi atölyesi “Atölye Curcunabaz”ı kuran tasarımcı, birçok tiyatro oyunu ve televizyon programı için kukla, maske, kostüm, makyaj ve sahne tasarımı yapmış, maskelerinin yer aldığı kişisel sergiler açmış ve kukla oyunlarında kukla oynatıcılığı yapmıştır.

“Surname 2010” ve “Soytarım Lear” oyunları için tasarladığı giysi ve kostümlerle Yapı Kredi Afife Jale, İsmet Küntay, Tiyatro Tiyatro Dergisi ve Direklerarası Seyirci Tiyatro Ödülleri tarafından verilen, Yılın En Başarılı Giysi Tasarımcısı ve En İyi Kostüm Tasarımı dallarında birçok ödül almıştır.

Bir 17 Ağustos günü kaleminden damlayan “Maskeli Sürahiii” çizgi karakterini “mis kokulu laflardan muhabbet demleyen kahraman” olarak tanımlayan Candan Seda Balaban; “Maskeli Sürahiii”nin hem çizeri, hem de hikayecisidir. Çalışmalarına kendi atölyesinde devam eden tasarımcı, evli ve bir kedi sahibidir.

Ödülleri
2015 19.Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, Yılın Giysi Tasarımcısı, Soytarım Lear oyunu ile
2015 15.Direklerarası seyirci ödülleri, En İyi Kostüm Tasarımı, Soytarım Lear oyunu ile
2011 36.İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri, En İyi Kostüm Ödülü, Surname 2010 oyunu ile
2011 Tiyatro Dergisi Ödülleri, Yılın Giysi Tasarımcısı, Surname 2010 oyunu ile
2011 11.Direklerarası Seyirci Ödülleri, En İyi Kostüm Tasarım, Surname 2010 oyunu ile
2011 15.Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, Yılın En Başarılı Giysi Tasarımcısı, Surname 2010 oyunu ile

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: