Ne Var Ne Yok

Haberler, Incelemeler, Notlar

Ressam Birce Yıldız’dan Mistik Arayış Sergisi

BirceYildiz
Ressam Birce Yıldız’ın Mistik Arayış Sergisi 18 Mart-13 Nisan 2016 tarihleri arasında Gama Gallery’de İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor.

“Sanat benim için, devingen, sürekli başkalaşım (dönüşüm) halinde süregelen bir serüvendir. Mistik bir arayıştır… “ Birce Yıldız

Birce Yıldız Soyut Ekspresyonist olarak tanımlanabilen çalışmalarında; Maddenin özü, Hareket, Değişkenlik, Akış, Oluşum, Evren, Düzeninin Oluşumu, Doğada Tekrarlanan Formlar, Döngü gibi kavramları irdeliyor. Bu sergisinin teması evren, madde ve nesne arasındaki ilişki, enerjinin devinimidir.

Ressam, Sonsuz bir mekânda hareket halindeki enerji kümelerini hayal eder ve onların hayalindeki anlık görüntülerini resmeder. Albert Einstein’ın de dediği gibi “Evrende varolan her şey enerjidir”.

Birce Yıldız resimlerini yaparken aynı zamanda “Evrenin temelinde hangi form var?” sorusunun da arayışına girişir ve çeşitli okumalar sonucunda, en temelde bir enerji kütlesi olarak hayal etttiği formun “Kendi kendisini sürekli yenileyen ve arttıran sonsuz bir enerji modeli olan Thorus formu” olduğunu görür.

Thorus şekli antik mısırdan, inka ve mayalara kadar çeştli kültürlerde kullanılmaktadır. Anadolu’da da her zaman bilinmekte ve kullanılmaktaydı. Yer ve göğü birleştiren anadoludaki “hayat ağacı”(demir ağaç) motifi bu şekilden türemekte ve bunun gizli bilgilerini iletmektedir.

Bu sergide thorus formu biçimsel olarak direk gösterilmemiştir. Sadece enerji akışı hayal edilmiş ve onun ressamın belleğine yansıması olan formlar soyutlaşarak ifade bulmuştur. Sergi genelinde yoğun olarak kullanılan mor renk de mistik bir boyutu çağrıştırmaktadır.

Birce Yıldız kullandığı karışık tekniğe taşları da ekleyerek farklı bir deneyim sunmaktadır. Doğal Değerli taşları kullanarak onların yaydığı enerjilerden de faydalanmaktadır. Akik, Aventurin, Florit, Ametist gibi değerli taşların insan ve mekan üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir.

Birce Yıldız, 1979 yılında İstanbul’da doğdu. 1998 yılında İtalyan Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’ne girdi. 2003 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde Yüksek Lisans programına girdi. 2006’da “Soyut Resmin Düşünsel Dayanakları” adlı tez çalışması ile mezun oldu. Halen resim çalışmalarına İstanbul’da kendi atölyesinde devam ediyor. Yurtiçi ve yurt dışında çeşitli özel koleksiyonlarda çalışmaları bulunuyor.

Kişisel Sergilerden Seçmeler: 2015 “Arayış”, Niş Art Gallery, İstanbul / 2011 “Mistik Doğaçlamalar”, Gama Gallery, İstanbul / 2009 İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Galerisi, İstanbul / 2008 Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi, İstanbul

Karma Sergilerden Seçmeler: 2016 LA Art Show 2016 with Gama Gallery, Los Angeles / 2013 Nart Business Center, İstanbul / 2011 “ARTIST 2011”, 21. İstanbul Sanat Fuarı, Galeri Espas, İstanbul / 2010 “Genç Modernistler”, Gama Gallery, İstanbul / 2009 GaleriBinyıl ‘ Haftanın Sanatçıları 3 ‘ resim-heykel Sergisi, Galeri Binyıl, İstanbul / 2007 “GençSanatçılar” Karma ResimSergisi, İMSG (İstanbul Modern Sanatlar Galerisi), İstanbul.

www.birceyildiz.com / www.gamagallery.com

GAMA GALLERY
Turnacıbaşı Sk. 21,Beyoğlu, İstanbul (Galatasaray Hamamı girişi karşısı)
0 212 245 6922 / info@gamagallery.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on Mart 27, 2016 by in Duyuru, Etkinlik, Resim, Sanat, Sergi and tagged , , , , .
%d blogcu bunu beğendi: