Ne Var Ne Yok

Haberler, Incelemeler, Notlar

Kafelerde Sanat, Birce Yıldız Sergisi

Birce Yıldız Soyut Ekspresyonist olarak tanımlanabilen çalışmalarında; Maddenin özü, Hareket, Değişkenlik, Akış, Oluşum, Evren, Düzeninin Oluşumu, Doğada Tekrarlanan Formlar, Döngü gibi kavramları irdeliyor. Bu sergisinin teması evren, madde ve nesne arasındaki ilişki, enerjinin devinimidir.

Ressam, Sonsuz bir mekânda hareket halindeki enerji kümelerini hayal eder ve onların hayalindeki anlık görüntülerini resmeder. Albert Einstein’ın de dediği gibi “Evrende varolan her şey enerjidir”. Mekanın, insanın, evrenin kısacası herşeyin özünü oluşturan enerji akışı sorguladığı kavramlar arasındadır.

Cafe Parole’de 2014-2017 yılları arasında ürettiği tuval üzerine karışık teknik çalışmalardan bir seçki sergilenmektedir.

Birce Yıldız, tuval yüzeyinde boyalarla şekillendirdiği düşünsel bir kompozisyonun üzerine kendi hazırladığı kimyasal karışımın tepkimeleriyle oluşan doğaçlama formları kullanmaktadır. Çeşitli doğal taşlar, kum veya pleksiglas parçalar da ekleyerek kompozisyonlarını çeşitlendirmektedir. Kimi çalışmalarında yarı değerli taşları da kullanarak onların yaydığı enerjilerden de faydalanmaktadır.

Birce Yıldız Hakkında

Birce Yıldız, 1979 yılında İstanbul’da doğdu. 1998 yılında İtalyan Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’ne girdi. 2003 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde Yüksek Lisans programına girdi. 2006’da “Soyut Resmin Düşünsel Dayanakları” adlı tez çalışması ile mezun oldu. Halen resim çalışmalarına İstanbul’da kendi atölyesinde devam ediyor. Yurtiçi ve yurt dışında çeşitli özel koleksiyonlarda çalışmaları bulunuyor.

Kişisel Sergilerden Seçmeler: 2016 Mistik Arayış, Gama Gallery, İstanbul / 2015 Arayış, Niş Art Gallery, İstanbul / 2011 Mistik Doğaçlamalar, Gama Gallery, İstanbul / 2009 İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Galerisi, İstanbul / 2008 Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi, İstanbul

Karma Sergilerden Seçmeler: 2016 NY Affordable Art Fair Fall 2016 with Gama Gallery , NewYork / 2016 LA Art Show 2016 with Gama Gallery, Los Angeles / 2013 Nart Business Center, İstanbul / 2011 ARTIST 2011, 21. İstanbul Sanat Fuarı, Galeri Espas, İstanbul / 2010 Genç Modernistler, Gama Gallery, İstanbul / 2009 GaleriBinyıl ‘ Haftanın Sanatçıları 3 ‘ resim-heykel Sergisi, Galeri Binyıl, İstanbul / 2007 GençSanatçılar Karma ResimSergisi, İMSG (İstanbul Modern Sanatlar Galerisi), İstanbul

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on Mayıs 10, 2017 by in Duyuru, Etkinlik, Mekan, Resim, Sanat, Sergi and tagged , , , .
%d blogcu bunu beğendi: